Beyaz ve Pembe Estetik

Diş etlerimiz gülüşümüz sırasında dişlerimizle birlikte görüldüğünden, beyaz dişlere sahip olmak kadar sağlıklı diş etlerine sahip olmak da estetik açıdan önemlidir

Estetik görünümünü kaybetmiş diş etlerine yapılan müdahalelere pembe estetik adı verilir. 

Gülünce çok fazla görünen diş eti, diş etlerindeki seviye farklılıkları, diş eti çekilmeleri ve renk değişimleri pembe estetik adı altında tedavi edilir.

Pembe Estetik İşlemi Nasıl Yapılır?

Gülümsemenin kusursuz bir etki yaratması için dişlerin, diş etinin, çene ve dudakların uyum içinde olması çok önemlidir. Hastanın gereksinim duyduğu tedaviye göre farklı yöntemler kullanılır. Bazı zamanlarda diş etinin seviyesinin azaltılması gerekirken bazen diş etlerinin farklı bir şekillere sokulması gerekir. Bu uygulama öncesinde diş etlerinin sağlığının yerinde olması gerekir. 

Sağlıklı diş eti pembe renkli, sıkı kıvamlı ve pütürlü yapıya sahiptir. Diş etinde meydana gelen şişlik, kanama ya da kızarıklık gibi durumlarda önce bu durumun tedavi edilmesi gerekir. 

Diş eti çekilmesi görülen hastalarda estetik problemlerle birlikte hassasiyet de görülür. Bu hastalarda çekilmenin durumuna göre farklı diş eti operasyonları uygulanabilir.

Pembe Estetik İle Yapılan İşlemler Hakkında Bilgi

  • Rejeneratif tedavi: Bu işlem, bazı hastalıklar sonrasında yıkıma uğrayan dokuların, vücudun kendi mekanizması tarafından yeniden yapılanmasını sağlamak için uygulanır. Hastalıktan etkilenmiş olan dokular uzaklaştırılır, doku uyaran proteinler ve kemik greftleri bu operasyonlarda kullanılır. Böylelikle yeni destek yapıları oluşmuş olur.
  • Gingivoplasti: Bu operasyon ile diş etinin "bıçak sırtı bitiş" diye tarif edilen dişe doğru incelerek sonlanma formu yeniden saplanır. Lokal anestezi altında özel bıçaklar, bistüri ve elektrokoterlerle yapılır.
  • Kron Boyu Uzatma: Gülümseme esnasında diş etleri fazla görünen hastalarda uygulanır. Elektrokoter, lazer veya bisturiler kullanılır. 
  • Gingivektomi: Bu işlem diş eti büyümesi olan hastalarda fazlalık olarak bulunan diş etinin alınması işlemi olarak bilinir. Ayrıca ulaşılması zor derinlikteki enfeksiyonların tedavisinde de kullanılır.

Pembe Estetik İşlemi Zararlı Mıdır?

Pembe estetiği sağlamak için kullanılan yöntemlerin çoğu diş eti hastalıklarının tedavisinde de kullanılmaktadır, yani zararlı değil aksine diş eti - diş uyumunu sağladıklarından dolayı yararlıdırlar. Ancak her tedavide olduğu gibi yeterli bilgiye sahip hekimlerce yapılmalıdırlar.