Full Porselen Kronlar

Kronlarda metal destek dayanıklılığı sağlarken porselen estetik görüntüyü sağlar. Ancak alttaki bu metal gri bir görüntü oluşturması, ışık kırıcılığının dişten farklı olmasından dolayı doğal durmaması ve ilerleyen yıllarda diş etinin çekilmesiyle metalin açığa çıkması nedenleriyle estetik bulunmamaktadır. Günümüzde seramiklerin güçlendirilmesi, bazı durumlarda metal desteğe ihtiyacı ortadan kaldırmış ve doğal dişe daha çok benzeyen kronlar yapma şansı tanımıştır.

Full Porselen Kronlar

Güçlendirme işlemleri uygulanan porselen, çiğneme esnasında oluşan yükleri kaldırabilecek duruma getirilir. Bu sayede altta metal bir destek yapısına olan ihtiyaç ortadan kaldırılmış olur.

Doğal dişler ışık geçirir. Geçirgenlik dereceleri ve bölgeleri, diş rengi gibi her bireyde değişkenlik gösterir. Geçirgenlik sonucunda dişte derinlik ve canlılık ortaya çıkar. Full porselen kronlar alt yapısında herhangi bir metal bulunmaması sayesinde ışık geçirgenliğini olarak doğal dişlere benzer. Bu nedenle de özellikle ön dişler için Full Porselen kronlar tercih edilmektedir.

Metal alt yapılı kronlar dişe sadece mekanik tutunabilirken full porselenler hem mekanik hem kimyasal yol ile dişe tutturulur, bu sayede dişle bağlantıları daha güçlü olur. Alt yapısında herhangi bir metal olmadığı için de kron diş eti hizasında koyu renk çizgi oluşmaz. Genel itibarı ile estetik bir görüntü sağlanır.

Full Porselen Kronların Avantajları

Full porselen kronların pek çok avantajı vardır. Bu sebepten dolayı da günümüz koşullarında birçok kişi tarafından sık sık tercih edilmektedir. Full porselen kronların avantajlarından bazıları aşağıdaki gibidir.

Alerjik Özeliği

Genellikle zaman içinde metal olan destek korozyona uğramaktadır. Bu oluşan korozyon, metalin üzerindeki porselenle bağlantısını olumsuz etkileyip porselenin metalden ayrılmasına neden olabileceği gibi bazı bünyelerde alerjiye neden olur. Full porselenin biyo uyumluluğu yüksektir, alerji oluşturma riskleri yoktur. Bu bağlamda full porselen kronlar tercih edilebilir.

Canlı Ve Estetik Görünüm

Alerjik özelliğinin yanı sıra günümüzde full porselen kronlar canlı bir görünüm sağlamaktadır. Full porselen olan protez dişler, materyali itibari ile ışığı yansıtmaz ya da dağıtmaz. Işık doğal diş gibi kronun iç kısmından geçebildiğinden, dişlerde derinlik ve canlılık ortaya çıkar. Bu sayede de doğal dişe en yakın olan estetik sonuçlar elde edilir.

Dişlerin renk, parlaklık, geçirgenlik gibi özellikleri her bireyde farklıdır. Porselenler laboratuvar ortamında kişinin doğal dişleriyle uyumlu olacak şekilde işlenip kişiye özel tasarlanabilirler.

Diş Dokusunu Korunma

Full porselen kronlar, ısı ile elektriği iletmediğinden altındaki diş dokuları korunmuş olur, hassasiyet görülme ihtimali metal desteklilere göre daha azdır.

Ağızda Tat Oluşumu

Metal destekli kronlar materyalleri itibariyle ağızda metalik bir tat oluşmasına neden olabilirler. Bu tattan rahatsız olan hastalar full porselenleri tercih etmektedirler.

Full Porselen Kronların Dezavantajları

Öncelikle full porselen kronlar her zaman için çok dikkatli çalışma gerektirir. Diş kesimleri, metal altyapılı porselenlere göre dikkat ister. Basamaklı olan diş kesimi gerektirmektedirler. Bu nedenle de üst çene arka bölgesinde uygulaması zor olur.

Çene yapısında bozukluk bulunan insanlarda, diş gıcırdatma gibi alışkanlığı olan insanlarda, diş kesimi sonrasında kapanış mesafesi yaklaşık olarak 1 mm’ den az olan insanlarda, daha önce basamaksız şekilde diş kesimi yapılmış olan insanlarda, pipo kullanan insanlarda, kuvvetli çene kasına sahip insanlarda full porselen kronlar uygulanması tercih edilmez.

Full Porselen Kron Yöntemleri

Genel olarak çürüğün fazla olduğu, dolgunun artık dişten yeterince destek alamadığı, çeşitli nedenlerden dolayı zayıflamış dişlerde ilerde yaşanabilecek kırılmaları önlemek adına full porselen kron tedavileri uygulanmaktadır. Ayrıca, diş implantlarında üst yapı şeklinde, herhangi bir sebepten dolayı da aşırı renklenmiş dişler başka yöntemlerle normal rengine getirilemediğinde, kırık, çarpık, şekli bozuk olan dişlerde hastanın isteğine de bağlı olarak estetik görünümü düzeltmek amacıyla full porselen kronlar kullanılabilir.

Porselenlerin güçlendirilmesi günümüzde, sadece tek dişi ilgilendiren kron uygulamalarının yanı sıra diş eksikliklerinde yapılan köprü tedavileri için de full porselen kullanımını sağlamaktadır.