Gülüş Tasarımı

Gülüş insanın anlık durumunu ve iç dünyasını yansıtan en önemli etkenlerden biri olarak bilinir. Bu sebepten dolayı herkes gülüşünün güzel olmasını, kusuruz ve hoş görünmesini ister. Bu insan için çok doğal bir durumdur. Diş hekimlerinin, teknoloji ve teknik becerilerini sanat ile birleştirilip kişiye özel bir gülüş kazandırmasına gülüş tasarımı adı verilir.

Bu uygulama esnasında anatomik yapı, kişinin istekleri, hekimlerin verdiği tavsiyeler gibi durumlar gülüş tasarımı uygulamasında önemli olan noktalardır. Bu uygulamanın en temel amacı diş yapısında minimum değişiklik ile birlikte estetik bir görünüm yakalamak ve doğal olan gülüşü kişiye geri kazandırmaktır. Uygulamadan sonra elde edilen gülümseme, çekici olmasının yanı sıra doğal da olmalıdır.


Gülüş Tasarımı Uygulamasında Yapılan İşlemler Nelerdir?

Bu uygulama esnasında pek çok işlem bulunur. Kimi hasta için beyazlatma uygulaması yeterli olurken kimileri için daha fazla uygulama gerekir. Bu işlemler şu şekilde sıralanabilir:

  • Beyazlatma işlemi en önce yapılır. Bu işlem diş çeşidi ve türüne göre değişiklik gösteren bir durumdur. Ortalama olarak 40 dakika gibi bir sürede bu işlem tamamlanır. Bu işlem esnasında diş renginin var olandan daha açık renge dönüştürülmesi sağlanır. Kişinin uyarılara dikkat etmesi, bu beyazlatma işlemi uzun yıllar korumayı sağlar.
  • Laminalar diş üzerine yapıştırılan ince porselenlerdir. Bu işlem ile daha estetik duran ve beyaz dişler elde etmek mümkündür.
  • Zirkonyum da pek çok uygulamada kullanılan bir teknik olarak bilinir. Laminalara göre daha büyük bir diş yapısını tedavi etmek gerektiğinde kullanılır. Işığı geçiren bir metal türü olduğu için estetik bir görünüm vermeyi sağlar.
  • Diş çapraşıklığının olduğu durumda ortodontik tedavi uygulanır. Ağızda tel görünümünden rahatsız olan hastalar hekimleri tarafından şeffaf plak, lingual diş teli ve porselen braket gibi alternatiflere yönlendirilebilir.
  • İmplant ile birlikte ağız içerisinde eksik olan dişler tamamlanır.


Gülüş Tasarımı Uygulamasında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

Bu uygulamada en önemli olan nokta hastanın istekleridir. Hastanın beklentilerini dinleyen hekim, istenilenlerin uygulanıp uygulanamayacağı, sonucun nasıl olacağı ve alternatifler hakkında hastayı bilgilendirir. Dişlerin var olan boy uzunluğu, şekli, diş etinin özellikleri, dudakların yapısı gibi pek çok noktaya dikkat etmek gerekir. Yüz şekli ve cinsiyet de bu uygulamada dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta olarak bilinir. Dişler, gülüş ve yüz ile bir bütün halindedir. Bu bütünlüğün sağlanması ve devam ettirilmesi için ise her ikisinin

de birbiri ile ahenk içerisinde olması gerekir.

Gülüş Tasarımının Yararları Nelerdir?

Bu işlem yani gülüş tasarımı ile birlikte sağlıklı ve güzel görünen dişlere sahip olmak mümkündür.

Bonding, diş beyazlatma, pembe estetik vb. pek çok tedaviyi bu uygulama içerisinde barındırmaktadır.

Bu işlem kişiye özeldir. Erkek ve kadınlarda da diş yapıları ve şekli farklı tedavi edilmektedir. Bu işlem sayesinde kişi daha genç, estetik ve doğal bir görünüm elde eder. Gülüş tasarımında herhangi bir yaş sınırı yoktur. Dişlerini daha estetik görünüme kavuşturmak isteyen herkes bu tedaviyi yaptırabilir. Ancak bazı işlemler çocukların yüz ve diş gelişimi tamamlanıncaya kadar ertelenir veya alternatif tedaviler uygulanır