Porselen Dolgu (İnley - Onley)

Teknolojiyle birlikte diş hekimliğinde kullanılan malzemeler ve kullanım şekilleri çok hızlı bir şekilde gelişmektedir. Bu gelişmeler sayesinde randevu sayı ve süreleri kısalmakta, hastalar daha iyi materyallerle daha estetik ve sağlam tedavilere kolayca ulaşabilmektedir. 

Porselen Dolgu (İnley - Onley) Nedir?

Diş üzerinde kapladıkları alana göre inley veya onley olarak isimlendirilirler. Daha minimal ve daha çok dişin sulkus denen çukur kısımlarını kapsayan dolgulara inley, daha geniş ve tepe kısımları da kapsayan dolgulara onley denir.

Fazla madde kaybına uğramış olan dişe, kron uygulaması yapılması gereken durumlarda, dişin sağlam kısımlarının korunduğu alternatif bir tedavidir. Bu tedavi sayesinde dolgu yapılamayacak kadar geniş kayıplı dişlerin, kron yapılsa kaybedecekleri yüzeyleri ağızda tutulmuş olur. Dişin sağlam kalan bölümü, inley / onley dolgu sayesinde desteklenir.

Porselen Dolgu (İnley - Onley) Nasıl Yapılır?

İnley ve onley malzemeleri, dolgu ve kaplama arasında oluşturulan çözüm malzemeleridir. Öncelikle ağız dışında hazırlanan bu dolguları dişe kolayca oturtabilmek için dişlerde küçük düzenlemeler yapılır. Sonra ölçü alınarak laboratuvara gönderilir ve elde edilen model üzerinde bu restorasyonlar hazırlanır. 

Günümüzde yaygınlaşmaya başlayan ağız içi tarayıcıları ve cad/cam sistemler sayesinde bu tedavi prosedürünü oldukça hızlanmıştır. Ağız içi tarayıcılarla bilgisayar ortamına aktarılan ölçü, dolgunun dijital ortamda tasarlanması ve imal edilmesi sayesinde tedavinin tek seansta bitirilmesini sağlar.

Hastanın diş rengi birebir taklit edilebildiği ve bu dolgu türü laboratuvar ya da makinelerde incelikle işlendiği için oldukça estetiktir.

Son adımda hazırlanan dolgu özel yapıştırıcılarla dişe yapıştırılır.

Porselen Dolgu (İnley - Onley) Avantajları Nelerdir?

  • Uzun ömürlüdür.
  • Estetik görüntüye sahiptir.
  • Sağlam olan diş dokusunu korur.
  • Yeni çürük oluşma olasılığını en aza indirir.
  • Hassasiyet ve titizlikle uygulanır.
  • Zamandan tasarruf sağlanır.
  • Hastanın ağzını açık tutması gereken süre azalır.
  • Ağız içinde yapılan klasik dolgulardaki çalışma zorluğu nedeniyle oluşabilecek hataların önüne geçilmiş olur.
  • Laboratuvarda hazırlandığı için dayanıklılık da estetik kadar üstündür.
  • Bu dolgu dişleri aşındırmaz ve zarar vermez.

Porselen Dolgu (İnley - Onley) Neden Tercih Edilir?

Porselen dolgu yapımına dişin durumuna konumuna göre doktor ile hasta birlikte karar verir.

Doktor yapılması gerekeni hastaya iletir. Madde kaybının aşırı fazla olduğu durumlarda kron yapılması gerekebilir. Porselen dolguda amaç dişin sağlam dokusunu korurken aynı zamanda bu dokuya destek sağlayabilecek sağlamlıkta bir malzeme kullanmış olmaktır. Klasik dolgu uygulamalarına göre dayanıklılık artmışken aynı zamanda estetik de daha iyi sağlanabilir.

Kanal tedavisi görmüş kırılgan dişler ve dişinde aşırı madde kaybı olan bireylerin en baş tercihini porselen dolgu oluşturmaktadır.